Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Скільки напрямків йоги існує? 10 найпопулярніших напрямків йоги. Яку йогу обрати новачку?

Оновлено:
Photo of author
Written By Sumantra Yoga

Намасте! Мене звати Сумантра. Я звичайна людина яка закохана в життя та йогу. Безмежно рада дітились із Вами знаннями про йогу у своєму блозі.

iHerb WW

Заснована в Індії тисячі років тому, йога зараз поширена у всьому світі. Це практика, яка підкреслює зв’язок розуму, тіла та духу. Вона має одну кінцеву мету – досягти просвітлення та стати єдиним з Богом.

Сьогодні існує багато видів йоги, але найпопулярнішими є Хатха, Аштанга, Віньяса, Кундаліні, Дживамукті, Інь, Силова, Бікрам, Айенгар і Кріпалу. Хоча всі вони мають свої особливості, переваги їх однакові. Фізичні та психологічні переваги йоги зараз досліджені наукою та доведені тисячами відданих практиків у всьому світі.Деякі з найважливіших переваг йоги:

  • Підвищена гнучкість
  • Підвищення сили і м’язового тонусу
  • Покращення кардіо та здоров’я серця
  • Покращення сну
  • Зменшення тривожності та стресу
  • Зменшення травм і хронічного болю
  • Розвиток внутрішнього світу

Ці та багато інших переваг приносять кожен вид йоги, однак фокус у всіх різний. Деякі заняття, такі як Аштанга, Силова і Віньяса-йога, акцентують увагу на енергійних рухах і просунутих асанах. Вони зосереджені на збільшенні сили, усвідомленні дихання та здоров’ї серця. Інші, включаючи йогу Інь, Кундаліні та Джівамукті, мають повільніші та м’якіші послідовності й більше зосереджуються на духовності та енергії. Вони допомагають вам стати більш гнучкими та зменшити стрес і занепокоєння.

Answear UA

Немає єдиного «найкращого типу йоги». Це залежатиме від ваших індивідуальних цілей і потреб. Коли ви дізнаєтесь, чого прагнете досягти за допомогою практики йоги, перегляньте наш список і знайдіть, який із цих типів йоги вам найбільше підходить. Або якщо у вашому місті представлені всі види йоги рекомендуємо спробувати більшість з них і визначитись який напрямок для вас найкращий.

Хатха-йога

Перші йоги вважали асани лише однією з частин йоги, яку потрібно опанувати, щоб досягти просвітлення. У той час хатха-йога була загальним терміном, який охоплював усі види фізичної йоги. Однак у сучасну епоху це змінилося. Вчителі йоги тепер пропонують спеціальні заняття з хатха-йоги, зокрема хатха-відновлювальної йоги та хатха-віньяса-йоги.

Оскільки сьогодні немає єдиного визначення того, що означає це слово, може бути важко зрозуміти, чого очікувати, коли ви йдете на одне з цих занять. Однак загальновизнано, що йога в стилі хатха описує м’яке і повільне заняття. Дихання (пранаяма) – це основна увага, і пози утримуються довше, ніж в інших класах. Вибір асан підійде новачкам. Послідовності йоги хатха-віньяси є більш динамічною та складною. З іншого боку, хатха-відновлювальна йога призначена для літніх практикуючих і тих, хто має травми.

Аштанга йога

Дослівно перекладається як «шлях восьми кінцівок», аштанга-йога є одним із найпоширеніших видів йоги. Її популяризував на заході на початку 20 століття Шрі К. Паттабхі Джойс, але традиційно практикується в Індії протягом сотень років. Аштанга-йога розділена на шість серій, кожна складніша за попередню. Усі серії аштанга-йоги починаються з 10 привітань сонця, після яких йдуть пози стоячи та сидячи.

Цей стиль йоги зазвичай рекомендують лише досвідченим практикуючим. Однак ви можете вивчити основи аштанга-йоги за допомогою онлайн-відео або вступних курсів. Дихання є основою кожного класу аштанга, і послідовність вправ супроводжується основними словесними інструкціями. Аштанга Майсор — це різновид стилю, який дозволяє практикувати у власному темпі. Аштанга-йога традиційно практикується щодня, і потрібні роки, щоб освоїти її на найвищій стадії. Це одна з причин, чому аштанга зазвичай вважається стилем життя, який включає в себе включення основних вірувань йоги в усі аспекти вашого життя.

Кундаліні йога

Також відома як «йога усвідомлення», Кундаліні-йога — це медитативна практика, яка зосереджується на енергії так само, як і на асанах. Практики відкривають ряд вправ, включаючи пози, медитацію, мантри та практику дихання. Рухи в класі Кундаліні-йоги називаються кріями. Вони часто повторюються і синхронізуються з диханням з метою підтягнути енергію хребта через усі сім чакр. Початківцям це може здатися абстрактним, однак заняття адаптовані для кожної людини.

Кундаліні була привезена на Захід у 1960-х роках і вважається одним із рідкісних видів йоги, який зберіг автентичну практику з Індії. Загалом, медитація Кундаліні та йога є ідеальною практикою для тих, хто хоче зосередитися на своїй обізнаності більше, ніж лише на покращенні свого фізичного стану та здоров’я.

Силова йога

Силова йога – це складна йога, яка базується на фітнесі, розроблена для підвищення сили, гнучкості та витривалості. Незважаючи на те, що це один із нових стилів йоги, він створений за моделлю традиційної практики Аштанга. Заняття силовою йогою є енергійними, і вчителі мають свободу самостійно розробляти послідовність. З цієї причини кожен клас відрізняється. Деякі вчителі навіть включають обтяження та фізичні вправи, такі як віджимання та планка. Специфічних силових поз йоги немає, але існує багато варіацій традиційних асан.

Заняття динамічні і включають повторювані рухи і тривалі утримання. Силова йога — ідеальний стиль йоги для тих, хто хоче зосередитися на фізичних перевагах йоги. Деякі вважають, що цей тип йоги не є справжнім, але це залежить лише від практикуючого та його намірів. Якщо ви практикуєтеся з усвідомленням духу та дихання, тоді силова-йога може так само трансформувати, як і будь-який інший стиль.

Віньяса йога

Віньяса йога була створена з аштанги в 1980 році і є одним з найбільш динамічних видів йоги. Заняття складається з різних поз, які відпрацьовуються безперервно. Заняття з віньяса-йоги можуть складатись з кількох різних стилів, таких як аштанга та хатха-віньяса-йога.

Загалом практика Віньяса йоги починається з привітання сонця. Потім додаються інші асани та рухи, з тим же фокусом на диханні та постійних рухах. Практики будуть відрізнятися залежно від вчителя, але всі вони покращать вашу силу та кардіо. Йога в стилі віньяса зазвичай вважається найкращим видом йоги для схуднення. Тим не менш, єдність розуму, тіла і духу все одно слід розглядати як його головну мету. Ось чому багато вчителів включають довші утримання та медитацію в кінці практики.

Бікрам йога

Бікрам-йога, названа на честь свого засновника Бікрама Чоудхурі, є унікальним видом йоги, який потребує певних умов. Бікрам, також відомий як Гаряча йога та Парна йога, практикують у кімнаті, нагрітій до 40.56°C, яка в ідеалі повинна мати 40% вологості. Це дозволяє тілу потіти, що призводить до посиленої втрати ваги та детоксикації.

Заняття йогою Бікрам складається з 26 поз і двох дихальних технік. Ці пози практикуються двічі протягом 90 хвилин. Якщо ви хочете випробувати цей стиль йоги, вам потрібно буде знайти студію гарячої йоги, оскільки специфічні умови не дозволяють звичайним «універсальним» студіям проводити ці заняття. Оскільки це дуже складно, цей вид йоги не є найкращим вибором для новачків. Практикуючі середнього рівня також повинні займатися з обережністю та пити багато води, щоб уникнути зневоднення.

Йога Айенгара

Заснована індійським гуру Б. К. С. Айенгаром, йога Айенгара ставить правильну відбудову асан понад усе. Пози та послідовності подібні до аштанга, але практикуються в набагато повільнішому темпі. Це дозволяє невеликі зміни вирівнювання з метою отримати максимальну віддачу від кожної асани. Інша річ, яка виділяється в йозі Айенгара, — це часте використання реквізитів, таких як підкладки, пояси та блоки для йоги. Вони допомагають початківцям і тим, у кого є структурні дисбаланси, правильно виконувати асани, а також допомагають травмованим практикуючим.

Йога Айенгара повільна, але все ж складна. Якщо ви будете тренуватися регулярно, це покращить вашу стабільність, мобільність і силу. Це дуже розслаблюючий стиль йоги, ідеальний для тих, хто любить методичний підхід до йоги. Якщо у вас поблизу немає заняття з йоги Айенгара, то відома книга Айенгара «Світло йоги» буде чудовим першим кроком.

Кріпалу йога

Подібна до йоги Кундаліні, йога Кріпалу приділяє однакову увагу розуму, тілу та духу. Практика схожа на хатха-йогу з великим акцентом на медитації та фізичному зціленні. Вона приємна для початківців і адаптована до людей будь-якого віку, розміру та стану. Як тільки ви почнете регулярно займатися, ви також навчитеся переносити усвідомлення з килимка для йоги у своє повсякденне життя.

Ця трансформаційна практика навчає студентів прислухатися до свого тіла та адаптувати асани відповідно до своїх індивідуальних потреб. Кожне тіло відрізняється, і в Кріпалу ви можете налаштувати послідовність, щоб відчути від неї найбільшу користь. Зазвичай заняття починаються з пранаям, продовжуються послідовністю асан і закінчуються шавасаною, тобто завершальним розслабленням. Кріпалу-йога навчить вас дорожити своїм тілом і живити співчуття та любов у кожному аспекті вашого життя.

Дживамукті йога

Дживамукті-йога — це сучасний стиль, заснований у 1984 році. За своєю суттю це практика у стилі Віньяса з акцентом на індуїстських філософських вченнях. Як і в усіх видах йоги, кінцевою метою Дживамукті є просвітлення. Ця мета досягається за допомогою п’яти догматів, а саме: ахімса (ненасильство), бгакті (самореалізація), дх’яна (медитація), нада (глибоке слухання) і шастра (вчення йоги).

Типове заняття йогою дживамукті складається з фізичних рухів, співу на санскриті, пранаям і закінчується уроком. Одним з ідеалів є зв’язок із Землею, тому найвідданіші практики ведуть ненасильницький вегетаріанський спосіб життя. Дживамукті – це чудове поєднання практик розуму та тіла, ідеальне для тих, хто хоче включити стародавні вчення йоги у своє повсякденне життя.

Інь Йога

Інь-йога – це медитативна практика, яка зосереджена на подовженні сполучних тканин і покращенні гнучкості. Вона не була створена як окрема практика, скоріше доповнює Ян Йогу. У той час як Ян Йога є активною та динамічною, Інь пасивна і залишає більшу частину роботи з гравітацією. Розминки немає, а послідовності будуються з базових поз, як правило, на підлозі.

Пози утримуються протягом п’яти хвилин або більше і повинні виконуватися з повністю розслабленими м’язами. Як тільки ви знайдете найкраще місце, ви повинні спробувати залишатися в позі з мінімальними рухами. Реквізити, такі як ковдри, подушки та підкладки, зазвичай використовуються для глибшого розслаблення. Довгі утримання можуть бути незручними через деякий час, але ви ніколи не повинні відчувати біль. Інь-йога доповнює всі стилі в цьому списку та навчить вас відпускати та знаходити внутрішній спокій.

Який вид йоги вам найкраще підходить?

Тепер, коли ви знаєте про основні види йоги, доступні сьогодні, ви, напевно, почали думати про те, який з них вибрати як основну практику. Хоча дотримання однієї практики має свої переваги, справжня правда полягає в тому, що вам не потрібно приймати однозначне рішення. Більшість йогів вважають, що вам слід спробувати різні стилі та продовжувати практикувати ті, які найбільше відповідають вашим потребам і цілям.

Кундаліні, хатха та інь-йога є ідеальними практиками для тих, хто хоче покращити свою гнучкість і зменшити розчарування та стрес. З іншого боку, аштанга, віньяса допоможуть вам зміцнити та привести тіло в тонус, а також навчать вас рухатися разом із диханням. Усі типи йоги поєднують однакові пози, які вироблялися тисячоліттями, вони просто організовані різними послідовностями. Отже, якщо ви практикуєте усвідомлено та прислухаєтеся до свого тіла, кожна із них допоможе вам налагодити зв’язок із собою та іншими та стати на крок ближче до просвітлення.

Намасте 🙏

iHerb WW
iHerb WW