Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Хатха-йога: визначення, історія та переваги

Оновлено:
Photo of author
Written By Sumantra Yoga

Намасте! Мене звати Сумантра. Я звичайна людина яка закохана в життя та йогу. Безмежно рада дітились із Вами знаннями про йогу у своєму блозі.

iHerb WW

Те, що зазвичай називають йогою на Заході, технічно є хатха-йогою. Хатха-йога (ha=”сонце” tha=”місяць”) досягає єдності розуму, тіла і духу за допомогою практики  асан (пози йоги),  пранаями (дихання йоги), мудри (жести тіла), бандхи (енергетичні замки або печатки) і  шаткарма (внутрішнє очищення). Ці орієнтовані на тіло практики використовуються для зміцнення та очищення фізичного тіла, а також для розвитку  прани (енергії життєвої сили)  і активації  кундаліні (сплячої духовної енергії). Сучасна хатха-йога не акцентує увагу на більшості цих езотеричних методів, а натомість зосереджується переважно на фізичних практиках йоги.

Що таке хатха-йога?

Санскритське слово «хатха» можна перекласти двома різними способами: як «навмисне» або «силове», як активний шлях йоги, або як «сонце» (ха) і «місяць» (тха), як йога балансу. У сукупності хатха-йогу можна описати як набір свідомих і активних практик, спрямованих на досягнення гармонії та рівноваги в розумі, тілі та духу. Цей підхід до йоги часто називають «шляхом сили» який включає практику фізичних поз і дихальних технік.

Хатха-йога — це загальний тип занять йогою, який викладають на Заході. Більшість популярних видів йоги, які викладають у студіях йоги, походять від цього стилю. Його часто використовують для опису більш ніжного або дружнього стилю для початківців.

Answear UA

Історія хатха-йоги

В  історії йоги хатха-йога є досить недавньою технікою, яка була розроблена на основі теорій і технік  тантра-йоги. Тантристи сприйняли фізичне тіло як засіб досягнення просвітлення та розвинули фізично-духовні зв’язки та тілесно-центровані практики, які призвели до хатха-йоги. Але хатха-йога унікально зосереджена на трансформації фізичного тіла шляхом очищення та розвитку тонких енергій тіла.

Тип йоги полягає в тому, щоб спрямувати життєву енергію в центральний канал і підняти її до коронної чакри. Більшість сучасних класів не навчають езотеричним вправам затримки дихання, бандхам і мудрам, які б направляли та підвищували рівень енергії достатньо високо для досягнення просвітлення. І всі техніки цієї форми йоги розглядаються як попередні кроки до досягнення глибших станів медитації та просвітлення, які є на шляху раджа-йоги.

Найдавнішим і найпоширенішим стародавнім текстом про фізичні практики хатха-йоги є  Прадіпіка хатха-йоги. Ця книга була написана в 15 столітті нашої ери Свамі Сватамарамою і походить від старих санскритських текстів, вчень відомих вчителів і власного йогічного досвіду Сватамарами. Основна мета цього тексту — висвітлити фізичні дисципліни та практики хатха-йоги та поєднати їх із вищими духовними цілями раджа-йоги.

Сватамарама починає з пояснення стосунків між ними, повідомляючи нам, що хатха є попередньою практикою для раджа-йоги. Він каже нам, що отримати самоконтроль і самодисципліну набагато легше, якщо ми починаємо з фізичного та енергетичного тіла, а не намагаємося безпосередньо контролювати розум, як у раджа-йозі. Завдяки опановуванню праною, або енергією тіла, ми можемо легко опанувати контроль над розумом і досягти успіху з раджа-йогою.

Інші тексти класичної хатха-йоги

Кілька інших важливих текстів з’явилися після хатха-йоги Прадіпіка. Ці санскритські тексти підтвердили, удосконалили та доповнили практики та теорії хатха-йоги. Лише два з цих класичних трактатів збереглися і доступні для читання сьогодні.

•  Ґхеранда Самхіта
•  Шива Самхіта
• Амараугасасана
• Хатха Ратнавалі
• Хатхапрадіпіка Сіддхантамуктавалі
• Джогапрадіпіка

Сучасна популярність хатха-йоги

Лише в 1920-х роках Хатха-йога стала популяризувати та пропагувати в Індії завдяки роботі Т. Крішнамачар’я та кількох інших сміливих і рішучих йогів. Крішнамачар’я подорожував Індією, демонструючи пози та разом з іншими йогами-новаторами пропагував хатха-йогу через її сильні цілющі та інші позитивні переваги. Відтоді ще багато західних та індійських вчителів стали піонерами, популяризуючи цю галузь йоги та здобувши мільйони послідовників. Хатха-йога зараз має  багато різних шкіл або стилів, усі з яких наголошують на багатьох різних аспектах практики.

Пози традиційної хатха-йоги

Хатха-йога Прадіпіка описує п’ятнадцять фізичних асан (поз). Деякі з назв цих поз змінилися з часом, інструкції та деталі вирівнювання також змінилися в сучасній йозі. Цікаво, що багато з цих класичних асан є сидячими позами для медитації, а деякі є дуже просунутими та складними позами.

  • Свастікасана – сприятлива поза
  • Гомукхасана – поза коров’ячого обличчя
  • Вірасана – поза героя
  • Курмасана – поза черепахи
  • Куккутасана – поза Півника або Півня
  • Уттана Курмасана – поза перевернутої черепахи
  • Дханурасана – поза лука
  • Матсіендрасана – поза скручування сидячи
  • Пашімотанасана – поза нахилу вперед сидячи
  • Маюрасана – Поза павича
  • Шавасана – поза трупа
  • Сіддхасана – поза могутності
  • Падмасана – поза лотоса
  • Сімхасана – поза лева
  • Бхадрасана – поза трону, або поза, що приносить Благо

Що таке заняття хатха-йогою?

Хатха-йога використовується в наш час як широкий і загальний термін для йоги, яка не має певного стилю. Типове заняття буде відносно м’яким, повільним і хорошим для початківців, але важко знати, яким буде заняття до відвідування. Ця практика зазвичай починається з легкої розминки, продовжується послідовністю поз і закінчується 5-10 хвилинами релаксації в позі трупа. Заняття часто починаються і закінчуються короткою медитацією сидячи. Урок часто закінчується тим, що студенти зводять руки разом у молитовну позицію, вклоняючись і вимовляючи Намасте. Заняття хатхою зазвичай тривають від 60 до 90 хвилин і можуть також включати дихальні вправи пранаями як окрему практику або в комплексі з положеннями йоги.

Чим корисна хатха-йога?

Практики хатха призначені для вирівнювання, очищення та заспокоєння вашого тіла, розуму та духу для досягнення глибших станів медитації та духовної реалізації. Регулярна практика може покращити силу, витривалість, гнучкість, діапазон рухів і рівновагу; зменшити стрес; сприяти психічному заспокоєнню;  а також забезпечують багато  інших терапевтичних переваг. Багато  різних стилів або шкіл хатха-йоги  мають більш конкретні переваги. Наприклад, якщо ви хочете збільшити силу та здоров’я серцево-судинної системи, спробуйте більш енергійний стиль йоги, як-от віньяса-йога, аштанга або силова йога.

Ознайомтесь зі статтею Що таке хатха-йога, щоб отримати ще розгорнутішу інформацію.

Намасте 🙏

iHerb WW
iHerb WW