Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

5 стихій природи йоги: Панча Бхутас

Оновлено:
Photo of author
Written By Sumantra Yoga

Намасте! Мене звати Сумантра. Я звичайна людина яка закохана в життя та йогу. Безмежно рада дітились із Вами знаннями про йогу у своєму блозі.

iHerb WW

Від традиційної китайської медицини до фен-шуй, майже кожна стародавня культура описувала природу природних явищ, що складаються з кількох основних елементів. У йозі, в аюрведі та індійській філософії п’ять елементів відомі як панча бхута. Цими п’ятьма основними елементами є земля, вода, вогонь, повітря та простір або ефір. Вони представляють фізичні та енергетичні якості людського тіла та фізичного світу. Припливи та відпливи цих п’яти елементів впливають на наше фізичне, психічне та емоційний добробут. Коли вони в гармонії, ми відчуваємо мир і міцне здоров’я. Коли вони виходять з рівноваги, ми можемо відчувати страждання та дисбаланс. Усвідомлення та розуміння цих законів природи дозволяє нам привести їх у стан рівноваги за допомогою йоги та медитації.практики.

5 стихій природи

5 стихій природи відомі на санскриті як панча бхутас або панчамахабхута. Вони утворюють основні будівельні блоки всесвіту, кожна людина, тварина, рослина та річ складається з різних комбінацій панча бхута.

Кожен елемент має свої особливості та властивості:

Answear UA
  • Земля: Прітхві або Бхумі — уособлює твердість, стабільність і заземлення.
  • Вода: Апас або Джал — уособлює плинність, здатність до адаптації та зміни.
  • Вогонь: Теджас або Агні — символізує енергію, пристрасть і трансформацію.
  • Повітря: Ваю — символізує рух, розширення та спілкування.
  • Ефір або простір: Акаша — символізує порожнечу, свідомість та інтуїцію.

Земля, Вода і Вогонь є матеріальними речами, які можна торкнутися або побачити; вони існують як матерія. Простір і повітря нематеріальні, але вони існують скрізь навколо нас, навіть якщо ми цього не бачимо. Тому Землю, Воду і Вогонь нам легше зрозуміти, ніж Ефір і Повітря, оскільки вони мають більш конкретні форми. Проте всі п’ять елементів однаково важливі та взаємопов’язані.

Важливість п’яти елементів в йозі

Три аюрведичні доші є комбінацією двох основних елементів. Вата доша утворюється з повітря та ефіру. Пітта доша складається з Вогню і Води. Капха доша — це суміш Землі та Води.

Техніки й практики йоги можуть бути дуже ефективними для гармонізації та збалансування п’яти аюрведичних елементів. Зрозумівши та включивши усвідомлення кожного елемента у свою практику йоги, ви побачите, що легше збалансувати та гармонізувати свою індивідуальну дошу для створення здоров’я, добробуту та щастя.

Переваги, які ми отримуємо від практики йоги з наголосом на досвіді стихій природи, численні. Йога вчить нас, що коли всі п’ять збалансовані всередині нас, тоді ми досягли ідеального здоров’я. Це означає, що ми почуваємося спокійними, умиротвореними, щасливими, здоровими та сильними.

Використання йоги для балансування та гармонізації елементів

Щоб використовувати йогу для збалансування та гармонізації елементів, почніть із зосередження на одному елементі за раз. Ми рекомендуємо вам почати свою подорож з елемента Земля, оскільки він є основою для всього іншого.

Включаючи п’ять елементів у свою практику йоги, намагайтеся не надто зосереджуватися на їхній матеріальності. Натомість подумайте про їхню енергію та вібрацію або про те, як сутність цих елементів впливає на ваше тіло, розум та емоції, коли ви рухаєтесь і дихаєте на килимку для йоги.

Спробуйте якомога більше відчути відчуття елемента під час вашої практики. Після того, як ви освоїте з’єднання з першим елементом, можна переходити до наступного. Зрештою, ви можете працювати над тим, щоб відчути якості кожного в кожній асані, яку практикуєте.

Стихія Земля

Подорож до свідомості починається в Прітхіві, елементу Земля. Цей фундаментальний елемент представлений жовтим квадратом і відповідає муладхара-чакрі, кореневій або 1-й чакрі. Цей аспект природи керує обґрунтованістю, стабільністю, силою, постійністю, терпінням, родючістю та безпекою. Це проявляється в організмі у твердих структурах наших кісток, м’язів, нігтів, волосся та зубів. Пов’язаний з ним орган чуття — ніс.

Коли елемент Землі виходить з рівноваги, люди схильні відчувати втому, незахищеність, слабкість, страх, почуття власності, жадібність, матеріалізм, брак енергії або втрату апетиту. Проблеми зі шкірою, нігтями, зубами, волоссям і кістками також можуть вказувати на дисбаланс.

Ви можете досягти гармонії та з’єднатися із землею, регулярно практикуючи стоячі та збалансовані пози йоги, які сприяють стабільності, силі та заземленості. До них належать такі асани, як «Гора», «Дерево», «Стілець », «Воїн 2 » і «Нахили вперед сидячи». Вони також допомагають покращити поставу та стабільність, а також зміцнюють м’язи ніг, що допоможе вам у всіх позах стоячи. Під час безпечного виконання цих асан зосередьтеся на їх заспокійливій, закріплюючій, стабілізуючій та зміцнюючій дії.

Переміщуючись у цих позах, ви помічаєте свій зв’язок із землею та те, як земля підтримує вас, коли ви активуєте м’язи стоп і ніг. Зосередьтеся на тому, щоб відчути, як ваші ноги втискаються в землю, забезпечуючи стабільну, безпечну та центровану основу.

5 елементів йоги, Панча Бхутас

Водна стихія

Зазвичай ми думаємо про Воду в її багатьох формах, включаючи річки, океани, озера, ставки, струмки та краплі дощу. Проте всередині нашого тіла вода відіграє життєво важливу роль у нашому здоров’ї. Стихія води пов’язана з 2-ю чакрою, Свадхістханою, розташованою між пупком і лобковою кісткою. Його символом є білий півмісяць. Цей елемент керує плинністю, очищенням, живленням і контролює рух енергії, рідин і фізичного тіла. Водна стихія є заспокійливою та чуттєвою, і допомагає зв’язати нас із нашими почуттями та емоціями. Він проявляється в організмі у вигляді крові, лімфи, сліз, слини, поту, сечі, сперми та грудного молока.

Коли стихія Води виходить з рівноваги, ми можемо відчувати проблеми з залежністю, емоційним вираженням, креативністю та розумовою жорсткістю. Проблеми з травленням, виведенням, статевою функцією, контролем сечового міхура або менструацією також можуть бути ознакою дисбалансу водної стихії.

Ви можете гармонізувати та з’єднатися з водним аспектом природи, практикуючи асани з відчуттям грайливості, плавності та легких рухів. Зосередьтеся на пульсі дихання та рухах типу віньяси в позах, як-от Кішка / Корова, Привітання сонця, Випад півмісяця, Голуб, Плуг, Кобра, Сарана, Півмісяць, Риба та Собака вниз. Зверніть увагу, як кожна поза викликає різні відчуття у вашому тілі. Утримуючи ці пози, дозвольте собі рухатися і текти в них без опору чи осуду. Не соромтеся експериментувати з новими способами руху та дихання.

Крім того, включення дихання пранаями у вашу практику може заспокоїти ваш розум і розслабити вашу нервову систему, щоб активувати елемент Води. Практикуйте такі дихальні техніки, як  діафрагмальне дихання, триступеневе дихання животом і рівне дихання.

Вогняна стихія

Хоча ми маємо вроджений страх перед вогнем, прокидання з цим елементом під час практики йоги може сприяти потужним станам трансформації. Елемент Вогню пов’язаний з маніпурою або третьою чакрою, розташованою в сонячному сплетінні, і представлений червоним трикутником, спрямованим вгору. Елемент Вогню гарячий, яскравий, активний, динамічний, зміцнюючий і стимулюючий. Цей елемент керує пристрастю, гнівом, амбіціями, бажаннями, силою волі, сміливістю, впевненістю, самовираженням, творчим мисленням і лідерством. Він регулює наш метаболізм, енергію та температуру тіла.

Коли елемент Вогню виходить з рівноваги, ми можемо відчувати проблеми з мотивацією, концентрацією, прийняттям рішень, дисципліною та контролем імпульсів. Запалення, лихоманка та проблеми, пов’язані з травленням або виведенням – все це ознаки того, що елемент Вогню потребує уваги.

Ви можете гармонізувати та з’єднатися з Вогнем, практикуючи асани, які стимулюють кровообіг, активують серцевину та створюють тепло, наприклад«Воїн 3», «Орел », «Лук », «Міст »,«Стілець », «Верблюд », «Дошка», «Молитовний поворот » і «Човен». Крім того, додавання зігріваючих дихальних вправ пранаями, таких як капалабхаті, активує ваш внутрішній вогонь. Щоб зменшити ознаки надмірного вогню, використовуйте охолоджувальні пранаями Сіт Карі та Шиталі.

Працюючи з елементом Вогню, зосередьтеся на тому, щоб бути присутнім, ясним розумом, зосередженим, впевненим, наполегливим, сильним і сміливим. Використовуйте свій досвід цього елемента, щоб спалити негативні думки та емоції, щоб очистити розум.

Повітряна стихія

Традиція хатха-йоги описує п’ять тонких енергетичних вітрів Вайю або повітря в тілі людини, які представляють різні типи енергії прани. Елемент Повітря асоціюється з анахатою або четвертою чакрою, розташованою в центрі серця. Він представлений синім колом. Елемент Повітря ніжний, підіймає настрій, живить, зцілює, звільняє та врівноважує. Цей аспект природи керує всіма видами руху в тілі, кінетичними рухами, диханням, мисленням і кровообігом.

Коли елемент Повітря збалансований, ми схильні бути миролюбними, терплячими, добрими, люблячими, співчутливими, тямущими, прощаючими, приймаючими, терпимими, не засуджуючими та відкритими. Коли стихія Повітря виходить з рівноваги, люди стають нетерплячими, сварливими, наляканими, тривожними, нав’язливими, нерішучими та легковажними.

Ви можете гармонізувати та з’єднатися з елементом Повітря, практикуючи асани, які відкривають серце та легені, як-от прогини спини, що відкривають грудну клітку, Кобра, Собака мордою вгору, Верблюд, Риба, Танцівниця та Колесо. Практикуйте ці пози з глибоким йогівським діафрагмальним диханням і відчуттям легкості, спокою та легкості. Усі типи йогівської роботи з диханням активують елемент повітря, але найсильніший ефект матимуть Уджайі та Сама Врітті Пранаяма.

Елемент ефір

Елемент ефіру або простору не видно і не чутно, але він пронизує і з’єднує все разом. Це найтонший з елементів і пов’язаний з вішуддхі або п’ятою чакрою, розташованою в горлі. Він представлений у формі чорного овалу.

Елемент Ефір експансивний, заспокійливий, сприйнятливий, інтуїтивний, духовний, універсальний, позачасовий, нескінченний і безмежний. Він представляє чисту свідомість, інтуїцію, творчість, уяву, натхнення, віру, любов, співчуття, мир, радість, блаженство, істину, чистоту, мудрість і трансцендентність. Цей елемент керує спілкуванням, мовою, слухом, інтуїцією, снами, ясновидінням і духовним усвідомленням.

Коли елемент Ефір збалансований, ми відчуваємо зв’язок, безпеку, захист, підтримку, любов, прийняття, розуміння та нерухомість. Ми відчуваємо глибокий зв’язок з іншими, собою, життям, духом, всесвітом і нашою вищою силою. Перебуваючи в рівновазі, ми також схильні говорити та діяти від серця, а не від его.

Оскільки він нерухомий, цей елемент найкраще збалансовувати та зміцнювати за допомогою медитації, усвідомленості та уважності. Будь-який тип практики медитації буде сильно розвивати ефір. У практиці хатха-йоги ви можете розвивати якості ефіру, утримуючи асани довше, зосереджуючись на тиші між вдихами та усвідомленні простору навколо вашого тіла. Найкращі асани, щоб зосередитися на ефірі, це Шавасана, поза Дитини, Нахили вперед сидячи, Скрутки живота, Скрутки, Крокодил і Поза гори.

Наспівування мантр також може допомогти вам отримати доступ до елементу ефіру. Ви можете скандувати вголос, але тихе повторення мантри буде найпотужнішим способом з’єднатися з все ще просторими якостями Ефіру.

Бхута Сіддхі

Бхута Сіддхі — духовна практика йоги, яка очищає п’ять елементів: воду (землю), повітря, вогонь, космос і ефір. Цей санскритський термін перекладається як «очищення стихій». Це процес очищення себе від негативної енергії, думок, емоцій і звичок. Мета цієї практики — звільнити йогів від їхньої фізичної природи та відкрити двері до вищих рівнів свідомості.

Бхута-Сіддхі — це передова практика йоги, яка вимагає досвіду практик кумбхаки (затримки дихання), візуалізації та медитації мантри, щоб збалансувати життєву енергію п’яти елементів. Ця практика медитації зосереджує вашу увагу на візуалізації кожної з семи чакр із повторенням біджа (насіння) мантр чакр.

Намасте 🙏

iHerb WW
iHerb WW