Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Що таке хатха-йога

Оновлено:
Photo of author
Written By Sumantra Yoga

Намасте! Мене звати Сумантра. Я звичайна людина яка закохана в життя та йогу. Безмежно рада дітились із Вами знаннями про йогу у своєму блозі.

iHerb WW

Що таке хатха-йога?

Хатха-йога належить до того напрямку йоги, де основною метою практики є фізичне здоров’я людини. Стан повного здоров’я як ніколи наближає особистість до вищих істин і гармонії.

Хатха-йога залучає всі елементи практик:

  • Асани та віньяси;
  • бандхи – енергетичні замки для взаємодії з внутрішньою енергією;
  • пранаями – дихальні вправи;
  • мудри – положення пальців рук в певних позах;
  • медитація – для заспокоєння і релаксації тіла і розуму людини.

Хатха-йога це своєрідна підготовка розуму і тіла людини до наступного ступеня духовного шляху.

Answear UA

Історія напрямку хатха-йоги

Для того, щоб зрозуміти що таке хатха-йога, заглянемо до джерел. Побутують легенди про історію виникнення hatha yoga, які розповідають про те, що Шива передав таємні вчення практики своїй коханій дружині Парваті. Цікавий факт про йогу: ці знання і знайдений друк біля берегів р. Інд донині вважаються божественним даром Верховного Бога.

Нинішні історики вважають, що виникнення Хатха-йога пов’язана з Матсьендранатхом і учнем Горакшанатх, який був учнем першого. Саме вони надали практиці систематичного підходу до опрацювання свідомості та тіла, а також доповнили її тантричними моментами.

У чому особливість хатха-йоги

«Хатха» в перекладі з санскриту означає «інтенсивність», «зусилля», а йога – «єднання», «союз», «злиття». Цей термін ще розглядають як слово, що складається з двох складів – ha tha, де ha означає розум і ментальну енергетику, а склад tha – пранічну енергію, силу життя.

Класична хатха-йога заснована на виконанні асан в статиці в комплексі з диханням і високою концентрацією уваги. Не дарма yoga hatha названа в честь двох індійських назв “сонце” і “місяць”. Опис хатха-йоги полягає в подвійності практики. Вона врівноважує і сонячну і місячну енергію тонкого тіла людини, допомагає знайти баланс без перегинів і переважити в будь-яку сторону.

Для більшого розуміння чим відрізняється хатха-йога від йоги в цілому, так це її нешкідливістю в енергетичному плані та травматичності. Хатха-йога ідеальна для початківців і практикуючих. Почавши займатися хатха-йогою, ви полюбите цей стиль за простоту та ефективність. Практикуючи йогу, ви станете на шлях набуття рівноваги та духовного зростання.

Практика хатха-йоги

Основа хатха-йоги в кожному тренуванні полягає в тому щоб опрацювати все тіло шляхом вправ на спину, ноги, прес і гнучкість. Асани хатха-йоги не тільки впливають на м’язи тіла, а й стимулюють вироблення гормонів, а також масажують внутрішні органи черевної порожнини людини.

Як уже згадувалося, елементи практик, на яких базується цей стиль можна розділити на п’ять пунктів:

  • Пранаями – вправи, які полягають в контролі над диханням. Дихання в йозі – один з найбільш важливих елементів практики. За допомогою дихальних вправ можна управляти рух прани в тонкому тілі людини. Практикуючи пранаями, людина навчається емоційному контролю, а також отримує масаж внутрішніх органів.
  • Асани – базові вправи йоги, які виконуються в статиці із суворим дотриманням геометрії положення тіла, дихання і концентрації уваги. Дихання в хатха-йозі підпорядковане руху в асанах – вдиху, видиху і затримці. Важливим правилом є помірність. Хатха-йога пози повинні приносити розслаблення та умиротворення. Не варто перенапружувати тіло і заподіювати собі дискомфорт. У вас повинно з’явитися приємне відчуття, а це вірна ознака правильної циркуляції прани по тілу.
  • Медитація – особливий стан концентрації уваги, який допомагає прийти до спокою і релаксації. Головне завдання медитації – «втихомирити» неспокійний розум, відпустити тривожні думки та позбутися від стресу.
  • Шаткарми – вправи, спрямовані на очищення внутрішніх органів. Саме з цієї практики радять почати шлях йоги, якщо відчувається дисбаланс енергії. Цікавий факт – в стародавні часи шаткарми були секретом, техніки виконувалися таємно, оскільки вірили в чудові результати.
  • Мудри – особливі комбінації пальців, які впливають на емоційний і фізичний стан. Одна з найпопулярніших мудр, які використовують при медитації – Джняна мудра або Гьян мудра. Це найпотужніша мудра, що означає знання. Виконується вона просто – необхідно з’єднати великий палець з вказівним, решта пальців.
триконасана

Поради з хатха-йоги новачкам

Для початку варто звернутися за допомогою до інструктора, оскільки самостійна спроба освоїти базові положення йоги без допомоги з боку може призвести до проблем на енергетичному і фізіологічному рівні. Якщо ви в пошуках відповіді на питання з чого почати йогу, рекомендуємо три корисних поради:

  • завжди слід починати тренування з розминки: суглобова гімнастика для всього тіла буде ідеальним стартом для більш складних навантажень;
  • підберіть комплекс простих і базових асан і поступово переходьте до більш складних;
  • стежте за технікою виконання асан, за диханням і своїми думками. Повністю сконцентруйтеся на практиці.

Хатха-йога: асани

Хатха-йога асани спрямовані на перерозподіл енергії в тілі за допомогою певних статичних поз. Коли ви приймаєте певну позу, перекривається доступ енергії, кисню, припливу крові в одній частині тіла і зворотні процеси насичення відбуваються в іншій його частині. Тому важливо затриматися в асані та витримати час для того, щоб всі процеси пройшли правильно. Перехід з однієї асани в іншу виконується за допомогою зв’язок -Віньяс.

Типи асан

Стародавні трактати стверджують, що кількість асан в йозі відповідає кількості живих істот у Всесвіті. Природно, зараз ця цифра істотно скоротилася. І щоб якось розібратися в цій великій кількості, їх розділили на групи відповідно до положення тіла на килимку.

  • Пози стоячи
  • Пози лежачи
  • Пози сидячи
  • Перевернуті пози
  • Баланси
  • Нахили вперед
  • Прогини
  • Скручування

Асани стоячи – улюблені пози хатха-йоги для новачків і тільки на вигляд здаються простими. Досвідчені практики усвідомлюють всю користь і цілющий вплив на фізичне і тонке тіло.

Група сидячих поз розвивають рухливість суглобів, розтягують м’язи ніг і гнучкість. Поліпшується кровообіг, відбувається розкриття тазостегнових суглобів, що дуже корисно для жінок.

Пози сидячи – відмінна профілактика артрозу, захворювань суглобів.Найбільш відомі пози йоги сидячи: Бхарадваджасана, Ваджрасана, Вірасана.

Перевернуті пози, як відомо, допомагають зберегти молодість. Асани повертають внутрішні органи в природне положення, в той час, коли на тіло діє сила гравітації. Виконуючи такі пози, стимулюється кровообіг у мозку, тонізують внутрішні органи. Це можуть бути Халасана, Сарвангасана тощо.

Скручування дуже корисні для хребта і підходять людям з різною підготовкою, проте є протипоказання. Поза виконується обережно, без різких рухів. Попри протипоказання і застереження, скручування покращують живлення хребців, розтягуються дрібні м’язи, масажуються органи шлунково-кишкового тракту. Головні представники поз-скруток: Марічіасана – поза Мудреця, Паріврітта Тріконасана.

Асани, пов’язані з балансом, спрямовані на комплексне зміцнення м’язів тіла, масаж внутрішніх органів, поліпшення рівноваги, координації рухів і концентрації уваги. Спочатку практики може здатися, що ці вправи хатха-йоги досить складні у відтворенні, однак при регулярному тренуванні у вас покращиться координація і, наприклад, стояння на одній нозі, виявиться вам звичною позою. Головні асани на баланс: Анантасана, Натараджасана, Бакасана.

Нахили вперед підходять людям з різною підготовкою. Саме вони допомагають розслабитися, вирівнюють тіло, заспокоюють розум. Пози з нахилами покращують сон, заспокоюють нервову систему, тонізують черевні м’язи. Це може бути Адхо Мукха Шванасана: асана “Собака мордою вниз”.

Прогини назад в йозі здаються дуже непростими для новачків. При відсутності підготовки або якщо є проблеми в області спину – прогини можуть заподіювати болючі відчуття в попереку. Важливо добре розім’яти та розігріти м’язи спини перед виконанням прогинів. Почніть з базових поз, які підготують тіло до більш складних.

собака мордой верх

Користь хатха-йоги для здоров’я

Люди в пошуках себе і духовного шляху вибирають в якості практики хатха-йогу за її безпеку, досконалу техніку і цілісність. Користь хатха-йоги в її терапевтичному впливі на організм людини. Фізичний і ментальний вплив енергії Сонця і Місяця надає лікувальний ефект і здатна зцілювати органи та відновлювати здоров’я.

  • Дисциплінує розум;
  • стабілізується емоційний стан;
  • активізується циркуляція руху прани в тонкому тілі людини;
  • активізується енергетика людини;
  • поліпшується загальний фізичний стан;
  • самореалізація;
  • Стає більш зрозумілий сенс життя.

Хатха-йога: протипоказання

Але є в хатха-йозі й протипоказання:

  • загальне погіршення стану;
  • артрити, хвороби суглобів;
  • проблеми з тиском;
  • хронічна втома організму;
  • проблеми зі сном;
  • порушення внутрішніх органів;
  • протрузії, грижі, проблеми з хребтом.

Хатха-йога для схуднення

Чим корисна хатха-йога, так це в набутті стрункого і підтягнутого тіла. Адже регулярні практики, які комплексно впливають на всі групи м’язів, можуть дати позитивний результат.

Йога хатха-йога для схуднення рекомендується всім, хто бажає розпрощатися із зайвими кілограмами. В результаті регулярних занять налагоджуються обмінні процеси в організмі, поліпшується тонус шкіри та м’язів тіла, приходить хороше самопочуття і впевненість в собі. Ваше тіло почне нормально функціонувати й зайва вага піде.

Нехай ця стаття буде вам в пригоді у подальшому вивченні хатха-йоги, надаючи вам цінну інформацію для здорового тіла та спокійного розуму. Згадайте, що практика хатха-йоги — це постійний процес, в якому кожен крок веде до глибшого з’єднання з собою та навколишнім світом.

Ознайомтесь зі статтею Хатха-йога: визначення, історія та переваги, щоб отримати ще розгорнутішу інформацію про історію та переваги хатха-йоги.

Намасте! 🙏

iHerb WW
iHerb WW