Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

«Ти є те, що ти їси» або шість смаків та емоцій в аюрведі і йозі

Оновлено:
Photo of author
Written By Sumantra Yoga

Намасте! Мене звати Сумантра. Я звичайна людина яка закохана в життя та йогу. Безмежно рада дітились із Вами знаннями про йогу у своєму блозі.

iHerb WW

З аюрведичної точки зору фраза «ти є те, що ти їси» набуває набагато більшого значення. Окрім фізичного впливу дієти, їжа, яку ви їсте, може значно змінити ваш емоційний стан. Чому тобі так хочеться солодкого, коли ти сумуєш за коханою людиною? Відповідь можна знайти, досліджуючи емоційні якості шести смаків Аюрведи.

Емоційні якості шести смаків

Аюрведичні смаки включають; солодкий, солоний, кислий, гострий, терпкий і гіркий. Добре відомо, що кожен із цих смаків корелює з трьома дошами, дозволяючи вам використовувати їжу для збалансування вашої конституції.

Однак багато людей не помічають впливу шести смаків на ваш емоційний стан.

Answear UA

Коли ви відчуваєте емоційну неврівноваженість (гнів, розчарування, смуток тощо), ви будете жадати певних смаків, пов’язаних із цією емоцією, намагаючись повернути себе в рівновагу. На жаль, коли мова заходить про емоційне тіло, їжа не є найефективнішим способом досягнення гомеостазу. Насправді смак, якого ви прагнете, набагато швидше спричинить дисбаланс, ніж створить більший баланс.

Натомість такі методи способу життя, як абх’янга(аювердичний масаж), йога, дихальна робота та інші практики розуму та тіла, забезпечують набагато ефективніші засоби повернення балансу.

Солодкий

Серед шести смаків солодкий незмінно є тим, якого люди прагнуть найбільше. Хоча дослідження показують, що ваш розум і тіло можуть стати фізично залежними від солодощів, підсилювальний потяг часто виникає через брак любові у вашому житті.

Позитивні емоції, пов’язані з солодким смаком, включають любов, радість, співчуття, задоволення, щастя, ясність, усвідомлення, мир і спокій.

Однак при надмірному вживанні солодкість може викликати такі почуття, як жадібність, володіння, хіть, прихильність, матеріалізм і потяг.

Ймовірно, ви можете пов’язати почуття надмірного споживання солодощів, коли радість і задоволення перетворюються на почуття жаги та прихильності.

Замість того, щоб звертатися до солодощів як до основного джерела комфорту у важкі часи, більш ефективним способом знайти баланс буде м’який масляний масаж (абх’янга). І дотик, і тепло можуть стимулювати нерви у вашій шкірі, що надсилає повідомлення вашому мозку про вивільнення хімічної речовини окситоцину.

Окситоцин, також відомий як гормон кохання, забезпечує відчуття щастя та має антистресовий вплив на нервову систему. Роблячи собі теплий масляний масаж, ви безпосередньо живите своє тіло та розум, посилюючи почуття любові та співчуття.

Солодкий смак збільшує Капху у вашій конституції та врівноважує Вату та Пітту. Тому, якщо ви відчуваєте дисбаланс Капхи, краще вживати солодкий смак у помірних кількостях.

Солоний

Посипання сіллю на їжу оживляє її та посилює інші смаки, присутні у вашій їжі. Приблизно так само, коли ви прагнете солі, можливо, ви прагнете трохи більше яскравості та «смаку» у своєму житті.

Позитивні емоційні стани, пов’язані з солоним смаком, включають сміливість, запал, впевненість і ентузіазм. З іншого боку, надмірне споживання солі може викликати у вас почуття жадібності, дратівливості, власництва, надмірних амбіцій і залежності.

Як бачите, солодке і солоне мають кілька спільних ознак, пов’язаних із залежністю та бажанням; ось чому ці два смаки, як правило, є найбільш зло вживаними з усіх шести.

Коли вам потрібно трохи більше пікантності у вашому житті, спробуйте розширити свою зону комфорту, а не нагромаджувати сіль. Можливо, відвідайте новий курс, про який ви думали, або розпочніть новий захоплений проєкт. Ви навіть можете використовувати інші п’ять смаків, замінивши сіль різноманітними травами, щоб усе було цікаво.

Солоний смак збільшує як Пітту, так і Капху, а також врівноважує Вату. Таким чином, якщо ви відчуваєте дисбаланс Вати, додавання більше солі до їжі може бути корисним, але будьте обережні зі споживанням солі, якщо ваша конституція вже має високий рівень Пітта або Капха.

Кислий

Кислі продукти, такі як цитрусові та оцет, можуть допомогти пробудити ваш мозок, загострити почуття та посилити вашу здатність розрізняти. Помітили, як у вас морщиться рот, коли ви їсте кислу їжу? Це дія кислого смаку – заземлювати та втягувати всередину. Позитивні емоційні стани, пов’язані з кислим, включають вдячність, розуміння, дискримінацію, обґрунтованість і впевненість.

Коли вам хочеться кислого, ви, можливо, шукаєте ясності чи напрямку, що не є рідкістю, коли ви відчуваєте себе переповненим життям. Хоча перекушування апельсином є нешкідливим способом підтримувати роботу вашого мозку, занадто багато кислого може призвести до замикання вашого розуму, викликаючи почуття заздрості, ревнощів, егоїзму, гніву, ненависті та утримання.

Замість цього спробуйте зробити дихання вогню, коли вам потрібно трохи більше спрямованості чи чіткості. Ця дихальна вправа не тільки заспокоює вашу нервову систему, але й пробуджує ваш розум і стимулює чакру сонячного сплетення (центр енергії).

Подібно до солоного смаку, кислий смак збільшує Пітту і Капху, врівноважуючи Вату. Якщо у вас вже є дисбаланс Пітта або Капха, насолоджуйтесь лише кислою їжею в помірних кількостях.

Гострий

Гостра їжа «запалює». При збалансованому споживанні гострота додає вашому життю трохи пристрасті та хвилювання, ніби додавання гострого соусу до вашої вечері, щоб надати йому додаткового ефекту. Позитивні емоційні стани, пов’язані з гострим смаком, включають ясність, пристрасть, ентузіазм, цікавість, життєву силу, бадьорість і експансивність.

Однак надлишок тепла може дуже швидко стати небезпечним – як підливання бензину у вогонь. Не дивно, що негативні емоційні стани, пов’язані з гострим смаком, дуже відповідають надлишку Пітти (обидві дуже вогняні). До них відносяться гнів, заздрість, дратівливість, змагальність і нетерплячість.

Якщо вам потрібно додати у своє життя трохи вогню і бажаєте припливу енергії, спробуйте виконати потік віньяси-йоги. Будь-які пози, які активують ваше тазове дно, запалять пристрасть у вашому житті, оскільки ця область пов’язана з вашою другою чакрою та пробуджує контур кундаліні.

Ви також можете зайнятися розширюючими позами, які активізують ваші найбільші групи м’язів, наприклад поза стільця або будь-яка поза воїна.

Гострий смак найбільш розігріває з усіх шести, тому тим, хто має високий рівень Пітти в організмі, доцільно вживати гострий дуже помірно. Гостре також може посилити Вату, тому будьте обережні з гострою їжею та спеціями, якщо у вас дисбаланс Вати. Однак для тих, хто має високий рівень капхи, гострий смак може допомогти збалансувати надмірну капху у вашій конституції.

Терпкий

Терпкий смак не тільки викликає скорочення розуму, але також створює відчуття приземленості. Ось чому ви можете почуватися більш стабільними, організованими, зібраними або приземленими, коли потягуєте чашку чаю чи келих червоного вина. Можна сказати, що терпкий смак збирає ваш розум і повертає вас додому.

Звичайно, занадто багато хорошого може обернутися боком. При надмірному споживанні це психічне скорочення та заземлення можуть перетворитися на страх, тривогу, смуток, одержимість, образу та емоційну тяжкість.

Замість того, щоб тягнутися до пляшки вина, спробуйте усвідомлено дихати, коли відчуваєте, що вам потрібно приземлитись і зібратися з думками. Ця проста техніка медитації просить вас звернути увагу на своє дихання, уважно стежити за ним з кожним вдихом і видихом, помічати, коли ваш розум блукає, а потім обережно повертати його назад до дихання. Дослідження показують, що лише десять хвилин уважної медитації щодня можуть зменшити почуття тривоги.

Терпкий смак врівноважує Капху і Пітту і може посилити Вату. Якщо у вас дисбаланс Вати, доцільно вживати в’язку їжу та напої в помірних кількостях. Якщо ви відчуваєте надлишок капхи або пітти у вашій конституції, додавання терпкості до вашої дієти допоможе збалансувати ці доші.

Гіркий

Якщо ви любитель кави, то ви точно знаєте, що таке жага гіркого смаку. Гіркота забезпечує відчуття душевного простору, самоаналізу, самосвідомості, ясності та здорової відчуженості. Ця відкрита енергія дозволяє вам бути більш креативними та мислити нестандартно.

Однак при надмірному вживанні гіркуватий смак може змусити вас почуватися «віддаленим», нервовим, ізольованим, цинічним, незадоволеним, схвильованим і сповненим горя. Іншими словами, це може змусити вас почуватися трохи «гірко» з приводу обставин навколо.

Якщо ви шукаєте спосіб відкрити свій розум і відчути більше самосвідомості, спробуйте виразне письмо. Спочатку може здатися, що ви просто записуєте нісенітницю, але незабаром ви побачите, що ваша підсвідомість має багато чого сказати, і коли це буде на папері, це залишить набагато більше простору у вашій свідомості для більш продуктивного та творчого мислення.

Завдяки легкості гіркого цей смак може створити дисбаланс для Вата доші навіть більше, ніж терпкість. Тому, якщо ви відчуваєте дисбаланс Вата, намагайтеся уникати надмірної кількості гіркого у своєму раціоні. З іншого боку, гірке може збалансувати Капху та Пітту, що робить гірку їжу чудовим доповненням до дієти, що збалансовує Пітту чи Капху.

Збалансовані смаки для врівноваженого розуму

У той час як певна їжа та напої здатні викликати дисбаланс у вашому розумі та тілі, ключ до балансу — не уникати їжі. Замість цього постарайтеся включити всі шість смаків у формі цілісної справжньої їжі. Аюрведичне харчування полягає не в досконалості, а в поміркованості, уважності та насолоді.

Намасте 🙏

iHerb WW
iHerb WW