Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Бандхи -енергетичні замки

Оновлено:
Photo of author
Written By Sumantra Yoga

Намасте! Мене звати Сумантра. Я звичайна людина яка закохана в життя та йогу. Безмежно рада дітились із Вами знаннями про йогу у своєму блозі.

iHerb WW

Бандхи: для чого потрібні замки

Бандхи – внутрішні замки, затискачі в йозі, спрямовані на утримання енергетичних потоків прани – життєвої сили всередині певних областей тіла людини. При накопиченні психічної та пранічної енергії людина може використовувати внутрішні ресурси коли це необхідно.

Енергетичні замки в йозі займають особливе місце. У нашому тілі існує безліч каналів, через які проходить життєва сила та енергія і бандхи, тобто стиснення м’язів певних частин тіла покликані утримувати цю силу (прану). Людина не тільки контролює різні частини свого тіла за допомогою стиснення і напруги, вона також масажує внутрішні органи, м’язові й нервові тканини, перенаправляє потоки енергії тонкого тіла в потрібні точки.

Бандхи: що відбувається, яка користь для людини

У нашому тілі є головний канал сушумна- центральний канал, знаходиться в хребетному відділі та проходить вздовж спинного мозку. Початок сушумни знаходиться в районі куприка і закінчується на маківці голови. Сушумна є стовп, по якому циркулює прана – енергія життя ззовні, а також апана – енергія, яку виробляє людина. І як раз-таки бандхи покликані об’єднувати та балансувати ці два потоки за допомогою стиснення й утримання м’язів.

Answear UA

З джерел давньої практики відомі три психологічних блоки, які називаються Брахма, Вішну і Рудра грантхі. Людина, що практикує замки в йозі, пробуджує свою енергію кундаліні й зламує ці самі грантхі. Він отримує більше енергії для життя, керує потоками через сушумну Наді, а також покращує певні функції організму, що ведуть до більш піднесеної свідомості.

Відомі чотири основні бандхи:

Мула-Бандха, Уддіяна-бандха, Джаландхара-бандха і Маха-бандха – сукупність з трьох замків.

Ми розглянемо основні бандхи та техніки їх виконання. Енергетичні замки криють в собі потужну силу, яку необхідно осягати поступово та усвідомлено. Під час практики бандхи йоги не повинно бути відчуттів дискомфорту, фізичного болю. І якщо ви практикуєте самостійно, радимо звернути увагу на свої відчуття. Приділіть час для детального вивчення техніки, практикуйте з повним усвідомленням і розумінням природи бандх.

йога бандхи

Джаландхара бандха (шийний замок)

Джаландхара бандха або замок підборіддям направляє енергію кундаліні по центральному каналу. У перекладі з санскриту «Джала» означає «мережу», а «Дхара» – «потік, маса рідини, що рухається». Можна сказати, що шийний замок покликаний для управління провідними шляхами в шиї. Дана бандха впливає на всі енергетичні рівні тіла людини: фізичне, ментальне, психологічне.

Техніка виконання Джаландхара бандхи

Сядьте в зручну позу – лотос, напівлотоса, по-турецьки, тобто в безлічі різних поз. Прикрийте очі й подумки сконцентруйтеся на маківці голови і на шиї. Тягніть верхівку вгору, при цьому підборіддя саме по собі повинно йти до грудей вниз. Повільно вдихніть і при видиху опустіть ще більше підборіддя вниз, закриваючи шию, зафіксуйте замок. Під час виконання Джаландхара бандхи слід затримати дихання. Всю увагу переведіть на бандху, в область вішудха чакри – горлової чакри.

Пару слів про затримку дихання. Вони можуть виконуватися у двох варіантах кумбхака: Антар кумбхака, тобто внутрішнього утримання або Бахир кумбхака – зовнішнього утримання. Час затримки (кумбхака) має базуватися на відчутті комфорту. Ні в якому разі не перенапружуйтеся, затримуйте вдих стільки, скільки вам буде зручно в даний період практики.

Користь горлового замка

Користь від горлового замка полягає в продовженні молодості людини:

  • масаж щитовидної залози, отже, поліпшення гормонального балансу та обміну речовин;
  • прискорення метаболізму;
  • зниження внутрішньочерепного тиску;
  • викликає ментальне розслаблення і врівноваженість, сповільнюється биття серця;
  • допомагає послабити вплив стресу, гніву, стану тривоги.

Застереження: Не рекомендується людям з артеріальною гіпертензією, гіпертонічною хворобою.

Уддіяна бандха

Вправа, що дарує легкість і бадьорість в тілі. Перенаправляє енергетичні потоки вгору в пупковий центр – чакру Маніпуру, пробуджуючи тим самим енергію Шакті. За допомогою Уддіяна бандхи можна вилікувати зміщення і захворювання внутрішніх органів черевної порожнини.

Техніка виконання Уддіяна бандхи

Прийміть позу сидячи, як при Джаландхара бандхи, помістіть руки на коліна. Тепер розслабтеся і закрийте очі. Глибоко видихніть і затримайте дихання, виконайте горловий замок. Створіть вакуум – зробіть помилковий вдих животом, втягніть м’язи всередину і вгору. Тримайте максимально комфортний для вас час. Намагайтеся зафіксувати положення тіла і замок. Після закінчення – розслабте абдомінальні м’язи, повільно підніміть підборіддя від шиї і вдихніть. Бандху рекомендується повторити кілька разів.

Вдих-видих-затримка-вдих-видих-затримка.

Важлива умова виконання – Уддіяна-бандху слід робити на порожній шлунок, бажано в ранковий час. Якщо вирішили практикувати в обід або ввечері, прослідкуйте, щоб пройшло як мінімум 2-4 години після приймання їжі.

Також Уддіяну можна виконувати стоячи. Виконайте вдих, потім з різким видихом нахиляєтесь вниз. Слід затримати дихання, при цьому коліна трошки зігнуті, впріться руками в коліна, куприк підкрутити вперед, спина рівна. Зафіксуйте положення на стільки, скільки зможете. З видихом також відпускаємо спочатку джаландхара бандху, підіймаємо голову і здійснюємо вдих.

Користь Уддіяна Бандхи воістину величезна і цінна

  • зміцнення шлунково-кишкового тракту і перистальтики;
  • детоксикація травного тракту;
  • масаж абдомінальних м’язів на більш глибокому рівні;
  • зміцнення ендокринної системи людини, зміцнення імунітету;
  • зміцнення м’язів спини;
  • витягування нижнього відділу спини.

Не рекомендується виконувати Уддіяну Бандху

  • під час менструального періоду у жінок;
  • в період вагітності;
  • при виразках різного типу
  • при грижах в черевній порожнині.

Мула Бандха

Мула бандха є найважливішим замком в практиці для початківців йогів. У перекладі з санскриту “мула” означає “корінь”. Пов’язана бандха з муладхара чакрою. Кореневий замок покликаний утримувати апана-прану від «просочування» через тіло.

Метою мула-бандхи служить перенаправлення потужного потоку енергії вище за сушумна-канал, який очищає і фізичне і тонке тіло людини. На початкових стадіях практики учням пропонується освоїти м’язові скорочення. У народі такі вправи ще називають “вправи Кегеля”.

Позитивним ефектом від виконання такого замку є висока усвідомленість над тваринними інстинктами, на зразок сексуальної нестриманості, агресії, пристрасті.

Техніка виконання Мула Бандхи

Прийміть позу падмасана, ваджрасана або ардха падмасана, свастікасана. Руки розташуйте на колінах, закрийте очі та розслабтеся. Перенесіть увагу на промежину. У чоловіків і жінок точки концентрації розташовуються по-різному. Чоловікам слід зосередитися на точці між анусом і геніталіями, жінкам – на шийці матки, місцем, де з’єднується піхва з маткою. Тепер постарайтеся стиснути й утримувати м’язи в напрузі в області муладхара-чакри стільки, скільки зможете. Повторіть цикл напруги-розслаблення кілька разів.

Користь від виконання Мула Бандхи

Користь Мула Бандхи спрямована на нижню частину тіла людини:

  • профілактика сечостатевих захворювань;
  • корисно виконувати при вагітності, вважається, що ця вправа допомагає полегшити родовий процес;
  • підсилює відчуття при статевому акті.
йога бандхи
Монах під час виконання Мула Бандхи

Маха Бандха або великий замок

Маха-бандха є результатом виконання всіх трьох замків: джаландхара, уддіяна і мула бандх. Вона як би з’єднує і пов’язує тонке тіло шляхом проходження енергетичного імпульсу через хребетний стовп. Ще великий замок практикують в комплексі з Бахір кумбхака, коли після виконання трьох основних бандх йде затримка дихання на видиху.

Маха Бандха: техніка виконання

Техніка виконання маха бандхи полягає в послідовній фіксації трьох замків, починаючи з джаландхара і закінчуючи мула Бандхою. Прийміть зручну позу, повільно виконайте цикл дихання, зафіксуйте бандхи. Тепер подумки переходите від однієї точки до іншої, а потім третьої, концентруючись на кожній протягом хвилини. Перебуваєте в процесі доти, поки вам не захочеться поміняти положення.

Завершувати вправу великого замка потрібно в зворотній послідовності – мула, уддіяна, джаландхара. підніміть голову і повільно вдихніть. Важливо контролювати процес видиху і не робити різких рухів. Тому що правильне дихання в йозі – це основа, на якій будуються всі практики. По можливості слід повторити комплекс після циклу дихання.

Користь виконання Маха Бандхи

Користь маха бандхи полягає в упорядкуванні потоків психологічної та пранічної енергій в унісон, який наближає людину до стану глибокої медитативності.

Резюмуючи написане, можна сказати, що регулярна практика йоги у зв’язці з Бандхами гармонізує внутрішні процеси в тілі людини. Фіксація і розслаблення енергетичних замків запускає важливі процеси життєдіяльності в організмі. Головне – зрозуміти суть і фізіологію бандх, для чого і навіщо їх потрібно робити, а також відточити техніку виконання кожної з бандх окремо і в комплексі, іменованому Маха Бандхи.

Дотримуйтесь цих заходів безпеки, не перенапружуйтеся, підходьте до практики поступово. Орієнтуйтеся на самовідчуття і в разі виникнення проблем – проконсультуйтеся з кваліфікованим фахівцем.

Працюйте над собою, не відкидайте допомогу, будьте свідомими й тоді енергетичні практики буквально склеять вашу душу і тіло.

Намасте! 🙏

iHerb WW
iHerb WW