Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Мула-бандха або кореневий замок

Оновлено:
Photo of author
Written By Sumantra Yoga

Намасте! Мене звати Сумантра. Я звичайна людина яка закохана в життя та йогу. Безмежно рада дітились із Вами знаннями про йогу у своєму блозі.

iHerb WW

Мула-бандха: що це таке

Поняття мула-бандха означає свідоме або вольове стискання м’язів проміжності. З санскриту “бандха” перекладається як “зв’язок”, “ланцюг” або “замок”, а “мула” – “корінь”, “основа”. Принцип дії мула-бандхи в йозі парадоксальний: за допомогою напруги м’язів на фізичному рівні відбувається розслаблення на ментальному і енергетичному рівнях. 

Користь від мула-бандхи

Регулярне виконання кореневого замку дозволяє позбутися від багатьох хвороб і дисбалансів як на фізичному, так і на енергетичному рівнях.

Мула-бандха надає корисний вплив на профілактику:

Answear UA
  • захворювань черевної порожнини;
  • порушень травлення;
  • статевих розладів;
  • стресу, тривоги;
  • опущення органів малої тазової порожнини;
  • несвідомого виділення сперми.

Позитивні ефекти при практиці мула-бандхи:

  • розслаблення розуму;
  • повний контроль над сечовиділенням та дефекацією;
  • покращення роботи ендокринної системи;
  • зміцнення нервової системи;
  • зменшення симптомів менопаузи;
  • зниження частоти дихання;
  • нормалізація артеріального тиску;
  • розширення свідомості;
  • відчуття полегшення від глибоких емоційних неврозів та переживань;
  • пробудження творчого потенціалу;

Механізм дії мула-бандхи

Під час скорочення тазових м’язів до мозку надходить імпульс, який активізує нейронні центри, які у відповідь на цей сигнал розслабляють тіло. Також відбувається вплив на ендокринну систему (гіпоталамус) і, як наслідок, на емоційний стан: з’являється відчуття спокою, зникає нервова збудженість. Ефект кореневого замку полягає також у здатності “розблоковувати” психологічні вузли, розташовані у свідомості.

Ці блоки проявляються у вигляді негативних емоцій, таких як гнів, апатія, роздратованість – все, що заважає усвідомити справжню природу душі. Вправляючи мула-бандху, людина “розблоковує” ці енергетичні скупчення і усуває їх. У тілі існує близько 72000 каналів прани (життєвої енергії).

Їх називають наді. Потоки енергії рухаються по ним як вниз, так і вгору. Енергія що спускається називається апана. Вона “заземляє” людину і спрямовує її увагу на задоволення своїх базових потреб: голод, виживання, сон.

Практикуючи мула-бандху, можна перенаправити потік апани вгору. Таким чином, вона починає свій рух вгору по середньому каналу, сушумна. Досягнувши вогняного центру (маніпура-чакри), вона ще більше посилюється і досягає анахата-чакри. Тут апана з’єднується з праною. Такий рух сприяє насиченню тіла життєвими силами.

Техніка виконання мула-бандхи

М’язи проміжності тісно пов’язані між собою. Сюди належать урогенітальна та анальна області. Стиснення анального сфінктера називається ашвіні-мудрою, а напруга урогенітальної м’язової тканини – ваджролі-мудрою. Між клітором, мошонкою та анусом розташована область, стискаючи яку, досягається мула-бандха. Завдання вправи – стиснути область кореневого замку, залишаючи інші зони розслабленими.

Поступове виконання:

1. Сідайте у зручне положення так, щоб коліна доторкалися підлоги.

2. Зробіть повний глибокий вдих, включаючи живіт, груди та ключиці.

3. Стисніть мула-бандху. Уникайте перенапруження.

4. Розслабтеся та відпустіть замок.

5. Зробіть плавний видих.

На подальших етапах цю вправу можна поєднувати з уддіяна-бандхою та джаландхара-бандхою, а також з затримками дихання. Проте будь-які ускладнення рекомендується вводити після опановування базовою методикою.

Не переймайтеся, якщо на початковому етапі вам не вдасться розрізняти м’язи тазового дна. Для виявлення місцеперебування муладхара-чакри як підготовка можна по черзі напружувати та розслабляти різні області проміжності, описані вище, щоб навчитися концентруватися та включати необхідні зони кори головного мозку.

Мула-бандха або кореневий замок

Протипоказання до виконання мула-бандхи

Основними протипоказаннями до виконання цієї практики є вагітність, геморой та простатит.

Мула-бандха може стати чудовим доповненням до регулярної практики та приносити багато користі практикуючому. Проте, як і в будь-якій асані чи практиці енергетичних замків, слід підходити до неї свідомо, поступово набувати уміння в техніці виконання та слухаючи свої власні відчуття.

Om 🕉️

iHerb WW
iHerb WW