Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Що таке карма, закон карми, як працює карма

Оновлено:
Photo of author
Written By Sumantra Yoga

Намасте! Мене звати Сумантра. Я звичайна людина яка закохана в життя та йогу. Безмежно рада дітились із Вами знаннями про йогу у своєму блозі.

iHerb WW

Карма — це майбутні наслідки поточних намірів, думок, поведінки та дій.

“Карма” – це концепція, що виникла в індійських релігіях та філософії, яка вказує на взаємозв’язок між діями людини та їхніми наслідками, які повертаються до неї в майбутньому. Це вчення покладається на ідею взаємодії моральних і етичних вчинків із загальним ходом життя та долі.

Карма навчає нас відповідально ставитися до своїх дій, думок та поведінки. У філософії йоги є універсальна духовна концепція поживання плодів того, що ви посієте: закон карми. Хоча карма, яку ви зараз створюєте, є насінням, яке представляє майбутній життєвий досвід, ваша карма — це не ваша доля. У вас є можливість свідомо вибирати, як ви реагуєте на кармічно породжені події, таким чином зменшуючи поточний вплив вашої карми та зменшуючи або усуваючи майбутню карму. Це як психологічна, так і фізична практика, де розумове ставлення набагато сильніше, ніж фізичне.Закон карми пов’язаний із постійним змінним фізичним світом, який йоги називають Сансарою, обертовим колесом життя та смерті. Кажуть, що це колесо має шість спиць:

Answear UA
  • доброчесність
  • порок
  • задоволення
  • біль
  • прихильність
  • огиду

Ці спиці є різновидом карми, яка прив’язує нас до колеса і продовжує обертатися. Мета полягає в тому, щоб зламати спиці Карми, щоб звільнитися від мирського й страждального світу Сансари.

Хороша карма — це добре, погана карма — це погано, але досягнення будь-якої карми небажано. За допомогою практики йоги мета полягає в тому, щоб зупинити цикл карми, припинивши подальше накопичення карми. Йоги кажуть нам, що єдиний спосіб уникнути карми — це діяти самовіддано, без его, без бажання будь-якої винагороди. Звільнення від карми та сансари відоме як нірвана, високоповажний духовний стан. Але прагнення досягти стану Нірвани не є необхідною метою; будь-яке зменшення карми покращить життя, добробут та щастя.

Карма в індуїзмі

Карма є частиною філософії індуїзму. Відповідно до вказівок священних писань ми постійно виконуємо карму, хай то фізично, розумово чи емоційно; тому в індуїзмі існує віра в те, що все відбувається як вторинна причина. Все є наслідком дій людини, кармічні результати в цьому житті та закон природи, живі істоти несуть відповідальність за свої дії.

Іншими словами, ніщо не є випадковістю. Завжди працює карма. Все відбувається через карму, яку ми постійно створюємо і набуваємо. Все відбувається за допомогою причин і наслідків.

Карма що посієш те пожнеш

Чотири типи карми

Отже, існує чотири типи карми:

  • Санчіта-карма,
  • Прарабдха-карма,
  • Кріямана-карма,
  • Агама-карма.

За цими складними санскритськими назвами й ховається вся глибина дії закону карми. Розглянемо по черзі всі чотири типи карми, описаної у ведичній літературі.

Санчіта-карма

Санчіта-карма являє собою загальну кількість кармічних слідів, яку людина накопичила протягом свого життя (індивідуальну карму). Кожен вчинок в сьогоденні або в майбутньому створює в розумі особистий кармічний відбиток, створюючи причину для подібних подій у майбутньому. Санчіта-карма об’єднує всі ці сліди, утворюючи суму минулих кармічних впливів. Мета аналогії полягає в тому, що аморальні люди можуть здаватися невразливими, але їхні негативні дії накопичуються і, зрештою, повертаються до них і спричиняють незалежні від людини страждання. Важливо враховувати, що кожен вчинок залишає свій слід у свідомості людини, і втекти від цих наслідків неможливо. Таким чином, за кожен вчинок людина несе свою відповідальність.

Прарабдха-карма

Прарабдха-карма — дозріла карма, для прояву якої в цей момент або найближчим часом виявляються умови. Саме таке поняття, як прарабдха-карма, дає розуміння про те, чому відплата за ті чи інші вчинки не звалюється на людину миттєво так карма діє. Карму формують мотиви людських вчинків. Річ у тому, що для прояву тієї чи іншої карми потрібні відповідні умови. Наприклад, у людини є карма впасти з гори. Але як може ця карма проявиться, якщо людина живе за тисячі кілометрів від гір і не їздить туди? Цілком очевидно, що така карма зараз проявитися не може. Тому що не дозріли умови для її прояву. 

У контексті нескінченних минулих втілень кожна душа має практично всю можливу карму, але умови її прояву створюють передумови реалізації. Так, аморальні люди можуть уникати миттєвого покарання через недозрілість їхньої негативної карми, але вона невідворотно виявиться в майбутньому.

Кріямана-карма

Кріямана-карма — це наші поточні дії, які формують наше майбутнє.

“Сьогодні ми там, куди нас привели вчорашні вчинки, завтра ми там, куди нас приведуть сьогоднішні вчинки”.

Тут “вчора”, “сьогодні” та “завтра” не буквальні, але вказують на той факт, що наше сьогодення — результат наших минулих вчинків, і наше майбутнє формується через сьогодення. Кріямана-карма означає, що ми своїми діями створюємо кармічні сліди, які спочатку стають санчіта-кармою, а з часом, за наявності сприятливих умов, перетворюються на прарабдха-карму.

Важливо врахувати ще один аспект. Іноді, коли людина дізнається про закон карми, вона може відчути віру в цей закон чи хоча б розглядати його як дещо реальне. Внаслідок цього вона розпочинає вчиняти добрі справи. Після якогось часу, не бачачи результатів своєї доброї діяльності, починається сумнів у існуванні закону карми. Коли людина здійснює добрі вчинки сьогодні, вона створює кріямана-карму. Але важливо пам’ятати, які думки та мотивації керували людиною до вивчення закону карми. Важливо розуміти, що наслідки минулих вчинків все одно настануть. Помилково вважати, що добрі вчинки анулюють погані.

Закон карми працює трошки інакше: людина отримує відплату і за добрі, і за погані вчинки. Вектор розвитку людини спрямований вгору, але негативна карма може проявитися менш тяжким чином. Таким чином, роблячи зусилля зараз, слід розуміти, що кріямана-карма є свого роду “інвестиціями” у майбутнє. Це як відсотки на банківському рахунку нараховуються згодом)

Агама-карма

Агама-карма, можливо, найцікавіший вид карми. Він віддзеркалює відоме правило: “Те, про що ти думаєш, тим ти й стаєш”, це в цілому застосовується і є агама-карма. Отже, агама-карма означає наші наміри і є кармою, яка формується на майбутнє. Важливо розуміти, що карма створюється не лише нашими діями, але і нашими думками. Більш того, агама-карма, поряд з кріямана-кармою, виступає як інструмент, що надає можливість змінювати свою карму.

Наприклад, ми вже відчуваємо негативні наслідки своїх минулих дій, що призвели до складного становища. Змінити те, що ми зараз переживаємо, вже неможливо, оскільки причини вже сформовані, і настануть відповідні наслідки та не можуть бути нейтралізовані за допомогою певних дій. Кармічні відбитки, які вже створені, проявляться незалежно від подальших зусиль. Єдине, що ми можемо зробити, це почати створювати передумови для доброї карми, роблячи позитивні справи та утримуючись від негативних вчинків. Але це буде кріямана-карма. Щодо випадків, коли немає можливості робити добрі справи, це завжди є можливість, і, якщо йдеться про глобальні проєкти або ідеї, що потребують великих ресурсів, важливо розуміти, що навіть намір робити добру справу вже призведе до накопичення доброї карми.

Скажемо у вас є бажання поширювати знання про йогу і здоровий спосіб життя, але зараз не маєте можливості це робити напряму, ваш намір вже починає створювати карму для майбутнього, безпристрасні дії не призводять до накопичення поганої карми. Якщо ваш намір є лише мрією або фантазією, результати ймовірно будуть повільними. Але якщо ваша мета є реальним завданням, яке ви дійсно хочете втілити в життя не заради отримання вигод і благ, ви здивуєтеся, оскільки всі події навколо вас почнуть рухатися у потрібному напрямку, і ви зможете виявити можливість реалізувати свою ідею.

Тут важливо зазначити, що ваша ідея повинна мати безкорисливий характер, або принаймні бути напівальтруїстичною. З егоїстичними цілями така методика ймовірно не працює. Якщо щось і відбувається, то це можливо лише внаслідок особистої доброї карми, тобто ви витрачаєте її, а не накопичуєте. Таким чином, агама-карма фактично є методикою зміни напрямку свого розвитку через добрі наміри.

Заключні думки

Ті, хто прагне досягти нірвани, повинні поступово позбавлятися своїх бажань тоді вони перейдуть з циклу перероджень у стан мокші. Тоді вони знайдуть мокшу, і закон карми перестане діяти. З викладеного вище зрозуміло, що закон карми функціонуватиме там, де існує прагнення до результату, і це прагнення виникає через силу бажання. Необхідно зменшувати прагнення отримати щось, шляхом розумної діяльності без прихильності, і лише тоді ви досягнете цього. Це один із висновків, які можна зробити, вивчаючи закон карми та його тлумачення. Теоретично це легко розуміти, але на практиці застосовувати його може бути досить складно.

Для того, щоб стати Буддою, не потрібно прагнути ним стати. В цьому короткому твердженні міститься основа вчення карми та буддизму.

Пам’ятайте що наслідків дій наших завжди є, і це важливо розуміти в контексті покращення власного життя і майбутні життя людини. Карма — це не просто винагорода чи покарання; це також інструмент самовдосконалення. Шлях до щастя полягає у свідомому створенні позитивної карми через добрі вчинки та наміри. Зберігайте позитивний підхід та маєте можливість впливати на власний життєвий шлях. Світ відповідно до цього закону буде приймати природні наслідки діяльності індивідуума та прихильності до її плодів які в  підсумку можуть вивести людину відповідальною за своє життя та розумінні в якій формі людина переродиться у майбутньому житті.

Що написано про карму в Біблії ?

Біблія згадує про карму в Посланні до Галатів, коли каже: «Не обманюйтеся; Бог осміяний не буває, бо що людина посіє, те й пожнеш ». Закон карми безпосередньо контролюється тим що якщо посієш зло, то пожнеш зло у вигляді страждань. А якщо посієш добро, то пожнеш добро у вигляді внутрішньої радості. Праведні або гріховні дії людини приносять відповідну нагороду, подальшу долю. Гріховні дії людини визначають реалізацію наслідків дій людини та богові як розподільнику плодів карми направити людину у вірному напрямку. Людські страждання не є ознакою Божого гніву на людство. Це швидше ознака незнання людиною божественного закону. Карма — це бог і це знання божих законів. 

Намасте 🙏

iHerb WW
iHerb WW